Časté chyby při prodeji nemovitostí: Jak je rozpoznat a jak se jim účinně vyhnout?

18.01.2023

Prodej nemovitosti může být složitý proces, ve kterém se mohou snadno vyskytnout chyby, které vás nakonec přijdou draho. V následujícím článku se zaměříme na ty nejčastější chyby při prodeji nemovitostí, které mohou způsobit ztrátu vašeho jmění. Poskytneme vám důležité rady a tipy, jak tyto chyby rozpoznat a jak se jim účinně vyhnout, abyste dosáhli úspěšného a co nejvýhodnějšího prodeje vaší nemovitosti.

1.  Špatně nastavená cena

Jedním z nejčastějších omylů při prodeji nemovitosti je špatně stanovená prodejní cena. Běžně se majitelé domnívají, že stačí porovnat ceny jiných nemovitostí na trhu a podle toho stanovit cenu svého majetku. Avšak je důležité si uvědomit, že ceny, za které se nemovitosti nabízejí, se nemusí shodovat s cenami, za které se nakonec prodají.

Rozdíl mezi nabídkovou a skutečnou prodejní cenou může být značný. Někdy nabídkové ceny odrážejí spíše idealistická očekávání prodávajících. Pokud stanovíte cenu vaší nemovitosti pouze na základě těchto cen, můžete se snadno ocitnout v úskalí nabídkové ceny. Pro hlubší pochopení této problematiky připravuji článek s názvem "Jaký je rozdíl mezi nabídkovou a tržní cenou nemovitosti?"

ODHAD CENY NEMOVITOSTI ZDARMA

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Zdarma vám to povím.

2.  Prodej bez důkladné přípravy

Nemovitost je artikl, který vyžaduje zvláštní pozornost a péči. Zkušený prodejce si je vědom, že pokud výrobek dokonale upraví, elegantně naaranžuje a prezentuje v nejlepším možném světle, pak dosáhne rychlejšího a úspěšnějšího prodeje. A nemovitosti nejsou žádnou výjimkou.

Avšak mnoho samostatně prodávajících majitelů zásadně podceňuje význam předprodejní přípravy. Malování, drobné opravy, důkladný úklid, odstranění nadbytečného zařízení, nábytku nebo osobních věcí mohou výrazně pozitivně ovlivnit prodejní úspěch. Naopak příliš velké investice do rekonstrukce se nemusí vždy vyplatit. Schopný realitní makléř vám může poskytnout cenné rady, kam investovat a kde naopak šetřit.

Investice do fotostagingu či dokonce homestagingu se také vyplatí. Pokud není možné nemovitost fyzicky připravit na prodej a existuje riziko, že potenciální kupci si nedokážou představit její skutečný potenciál, může být vhodnou alternativou 3D vizualizace nemovitosti. Tento nástroj se běžně používá u nemovitostí ve výstavbě, při rekonstrukcích nebo u nemovitostí, které jsou obývány a plné nábytku či vybavení, jež nelze snadno odstranit.

Chci řemeslníka
Chci Homestaging
Chci fotografa
Chci 3D vizualizace
Chci kompletní servis

3.  Neefektivní prodejní taktika

Majitelé, kteří se rozhodnou nemovitost prodat samostatně, často nedisponují žádnou promyšlenou prodejní strategií.

Avšak s vhodně zvolenou prodejní strategií je možné nemovitost prodat efektivněji a rychleji. Naopak, použitím nesprávné strategie můžete ztratit značné finanční prostředky.

Příkladem úspěšných prodejních taktik může být aukce nemovitosti (například prostřednictvím obálkové metody) či využití strategie odložených nabídek či odložené prohlídky. Tyto metody přinášejí větší šance na úspěšný a rychlý prodej za co nejvýhodnějších podmínek.

4.  Špatná propagace nemovitosti

Propagovat nemovitost se na první pohled může zdát jako jednoduchá záležitost. Stačí jen nafotit pár obrázků, napsat popisek a vložit inzerát na internet. Poté se jen usadíte a čekáte na perfektního kupce. A přece, jak mnozí prodejci zjistí při vlastním prodeji, není to tak snadné.

Pokud jste nováček v prodeji nemovitosti a nemáte zkušenosti s propagací, pak je velmi pravděpodobné, že uděláte chyby. Špatná propagace může znamenat nižší počet zájemců a výsledně nižší prodejní cenu.

Někteří lidé, kteří se rozhodnou prodat svou nemovitost sami, mohou mít mylný předpoklad, že všichni potenciální kupci budou dennodenně shlížet na ten samý inzertní portál, kde inzerují. Nicméně, tato iluze může mít za následek ztrátu příležitosti a mohou tím přijít o statisíce korun.

Někdy se stává, že potenciální zákazníci ani nezaregistrují váš inzerát. Buďto jim nevzbudí zájem fotky a popis, nebo hledají na jiných portálech než na tom, kde vy inzerujete. V mnoha případech se váš inzerát jednoduše ztratí v záplavě jiných nabídek a neprojde potřebnou pozorností.

Je tedy nutné mít na paměti, že propagace nemovitosti vyžaduje zkušenosti a znalosti trhu. V opačném případě by prodej nemovitosti mohl skončit výrazným zklamáním.

Špatná propagace nemovitosti v praktických ukázkách

Mám pro vás šokující zprávu: Pokud se snažíte prodat svou nemovitost na vlastní pěst, pravděpodobně oslovíte pouze zanedbatelné procento kupujících. Ani ti nejlepší a nejvíce aktivní prodejci nedosáhnou více než 20 % potenciálních zájemců, kteří jsou k dispozici prostřednictvím kvalitní realitní kanceláře. Tento fakt se bohužel neustále opomíjí a mnoho prodávajících stále trvá na tom, že sami dokážou svou nemovitost prodat.

Ale realita je taková, že většina z těchto samostatných prodejců se setká s neúspěchem až po několika měsících snažení. Teprve když už mají plné zuby neúspěšných pokusů, obrátí se na realitní kancelář a nabídnou jim svou nemovitost. A co se pak stane? Jsou naprosto překvapeni, když zjistí, že kancelář dokáže jejich nemovitost prodat v řádu několika týdnů, přičemž dosáhnou vyšší ceny, než jakou by sami kdy dokázali vyjednat.

Nenechte se tedy oklamat iluzí, že si dokážete poradit s prodejem své nemovitosti sami. Věřte nám, že je to náročné a mnohdy neúspěšné úsilí. Obrátit se na profesionální realitní kancelář je nejenom rozumnější, ale i výhodnější řešení.

5.  Snaha o úsporu za každou cenu

Snaha o úsporu za každou cenu může mít fatální následky. Často lidé snažící se ušetřit peníze na nesprávných místech nakonec přijdou o mnohem víc, než by si kdy dokázali představit.

Je běžné, že prodávající se rozhodnou ušetřit na právníkovi, propagaci, technických zprávách a službách realitní kanceláře, aniž by si uvědomili, jakým nebezpečím se vystavují. A v důsledku toho mohou utrpět ztrátu nejen finanční, ale i časovou a emocionální.

Je to jako by se prodávající rozhodli šetřit na pojistce pro svůj dům, ale pak utrpěli škodu při přírodní katastrofě. To, co se na první pohled zdálo jako malá úspora, se nakonec může stát finanční pohromou.

Často se stává, že lidé chtějí ušetřit na právníkovi a pak se ocitnou v situaci, kdy musí platit stovky tisíc za vysouzené slevy kvůli vadnému plnění. Nebo se rozhodnou ušetřit na inzerci a nemovitost nenajdou potenciální zájemci, což způsobí, že prodají nemovitost za méně, než by mohli.

Někdy lidé šetří na službách realitní kanceláře a nakonec prodají nemovitost za méně, než by mohli s kvalitní realitní kanceláří. Často se stává, že nejlevnější realitní kancelář nabízí nižší investice do marketingu a nemovitost neuvidí tolik lidí. To vede k delší prodejní době a nižšímu výnosu z prodeje.

V podnikání platí jedna zásada – šetřit na marketingu patří k nejdražším úsporám vůbec. Každý dobrý podnikatel ví, že investice do marketingu jsou zásadní pro úspěšné podnikání. Proto je důležité mít na paměti, že ušetřit na nesprávných místech může mít fatální následky a v konečném důsledku vás to může stát mnohem více než byste si kdy dokázali představit.

6.  Prodej přes několik realitních makléřů

Mnozí prodávající se domnívají, že čím více makléřů zapojí do prodeje, tím rychleji a úspěšněji jej dokončí. Na první pohled to může znít jako logický postup - každý makléř má své vlastní kanály prodeje, takže více lidí bude osloveno. Bohužel, realita je opačná. Když makléři vědí, že nabízíte nemovitost více zprostředkovatelům, nebudou ochotni investovat tolik času a úsilí do propagace. Místo profesionální fotodokumentace, videa, homestagingu, virtuálních prohlídek, 3D vizualizace a dokonce i půdorysu, dostanete průměrnou prezentaci a nízkorozpočtovou propagaci. To není dobré pro prodej vaší nemovitosti.

Je to jednoduchá matematika. Pokud máte pět zprostředkovatelů, každý z nich má jen 20% šanci, že se mu podaří nemovitost prodat a získat zpět své náklady. Kvalitní makléři nejsou ochotni přijmout takové riziko a proto se k tomuto způsobu prodeje přidají pouze začínající zprostředkovatelé, kteří se chtějí něco naučit, nebo podprůměrní makléři, kteří se potýkají s nedostatkem zakázek. Kvalitní a úspěšní makléři nemají důvod takovému způsobu prodeje přistupovat.

Je to jako kdyby vám šéf přidělil úkol na pět měsíců, ale stejný úkol dá i dalším čtyřem lidem. Po pěti měsících zvolí pouze jednoho z nich, který dostane zaplaceno. Zbývající čtyři lidé nedostanou ani korunu. Když máte pouze 20% šanci na úspěch a riziko, že se vaše náklady nevrátí, jaká je vaše motivace na takovém úkolu pracovat?

Někteří prodávající tvrdí, že konkurence mezi makléři je zdravá a chtějí, aby se jich do prodeje zapojilo co nejvíce. Je to sice pravda, ale konkurence je prospěšná pouze pro kupující, nikoli pro prodávající. Zprostředkovatelé budou soutěžit, aby byli levnější než ostatní. Tím sníží svůj zisk a budou šetřit nejen na propagaci, ale i na dalších službách, jako například právníkovi. Navíc vás budou tlačit ke snížení ceny nemovitosti.

V konečném důsledku tedy zapojení více makléřů do prodeje nemovitosti přináší spíše negativní než pozitivní výsledky. Kvalitní a úspěšní zprostředkovatelé mají dostatek zakázek a nejsou ochotni se podílet na takovém způsobu prodeje. Pokud chcete prodat svou nemovitost rychle a úspěšně, měli byste si vybrat jednoho kvalitního a spolehlivého makléře, který bude mít zájem na vašem úspěchu a bude investovat do propagace a marketingu vaší nemovitosti. Tím zajistíte nejen vysokou kvalitu prezentace, ale také větší pravděpodobnost úspěšného prodeje za dobrou cenu.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

ODHAD CENY NEMOVITOSTI ZDARMA

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Zdarma vám to povím.

Výběr z nabídky

Pokud potřebujete jakoukoli pomoc týkající se nemovitostí, neváhejte mě kontaktovat.

Jmenuji se Pepa Hutera a s profesionálním přístupem a úctou ke klientům pracuji v oblasti realit od roku 2013. Baví mě to a snažím se svou práci odvádět na špičkové úrovni. Využívám nejmodernější technologie, jako jsou video prohlídky, profesionální fotografie a Home Staging, abych dosáhl jediného cíle: prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu, aby jste byli naprosto spokojeni.

Tyto stránky jsem vytvořil proto, abych ukázal, že když dva lidé dělají totéž, nemusí to být výsledkově stejné. Rozdíl mezi realitními makléři je velmi zřejmý. Proto jsem zde sepsal své tipy a články, aby Vám pomohly při rozhodování, ať již prodeje nebo nákupu nemovitosti.

Každý prodej nemovitosti skrývá lidský příběh a to by se nikdy nemělo podceňovat. Proto si dávám záležet na každé práci, kterou odvádím, a dbám na své dobré jméno a pověst. Moje spokojení klienti jsou mé nejlepší reference.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám za pozornost. Pokud Vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s Vámi setkám a probereme Vaše požadavky u kávy.