Jak efektivně stanovit prodejní cenu nemovitosti již od počátku procesu prodeje?

Stanovte cenu správně, prodávejte rychle!

Jak efektivně stanovit prodejní cenu nemovitosti již od počátku procesu prodeje?

Mnoho vlastníků nemovitostí si myslí: "Nastavím vysokou počáteční cenu a pokud nemovitost neprodám, snížím ji." Avšak tato taktika může být plná rizik. Jaké jsou důvody?

Co se stane když nemovitost oceníte příliš vysoko?

Když nemovitost oceníte příliš vysoko, nestane se vůbec nic. Nikdo vám nevolá, nikdo nepíše. Tedy s výjimkou realitních makléřů, kteří vám budou chtít nabízet své realitní služby.

Někdy požavek na příliš vysokou cenu vede k tomu, že nakonec prodáte za méně, než byste mohli.

To nejdůležitější však je, že tímto přístupem promeškáte cenné období, kdy s nemovitostí vstupujete na trh a máte tedy možnost oslovit ty, kteří dostávají upozornění o nově nabízených nemovitostech na prodej. Je-li cena příliš vysoká, skutečné kupce nezaujme. Chcete-li skutečně prodat, nezbude vám nic jiného, než cenu začít snižovat. U některých lidí začne mít vaše nemovitost punc ležáku, nedůvěryhodnosti.

Je to podobné, jako, kdybyste se ucházeli o práci a měli příliš vysoký požadavek na mzdu, který nikdo nebude ochoten akceptovat. Po 6 měsících hledání práce své mzdové požadavky snížíte. Nicméně, začnete mít v očích některých zaměstnavatelů punc člověka, který 6 měsíců nemůže najít práci. To je podezřelé. Začnou si klást otázky, proč nemůžete najít uplatnění? Jste problémový jedinec či neschopný člověk? To zhorší vaši pozici při hledání práce.

U prodeje nemovitostí je to podobné. Dejme tomu, že po půl roce snížíte cenu a najdete vážného kupce. Mnoho lidí, než nemovitost koupí, si začnou zjišťovat informace o domě či o sousedských vztazích. Zazvoní na sousedy, aby se zeptali, kdo vedle nich bude bydlet, zkontaktují někoho ze společenství vlastníků, aby zjistili, jak se o dům stará, jaké opravy se plánují, jak je na tom finančně atd.

Nyní si představte situaci, kdy návštěvník domu poznamená: "Aha, máte zájem o ten byt ve 2. patře, co je na trhu už půl roku?" V tu chvíli mnozí potenciální kupci začínají přemýšlet. Jak je možné, že tento byt je ještě k dispozici? Existuje tam nějaký skrytý problém? Je příliš předražený? Většina zájemců, kteří nemají dostatečné zkušenosti s realitním trhem, může mít vážné pochybnosti. Někdy dokonce od nákupu upustí nebo začnou vyjednávat o nižší ceně.

Když vaše nemovitost získá reputaci, že na trhu "leží" příliš dlouho, prodej se může stát složitějším, zdlouhavějším a nemusíte dosáhnout optimální ceny, kterou byste mohli získat, kdybyste správně stanovili prodejní cenu od samého začátku. Koupě nemovitosti je emocionální záležitostí, pro mnoho lidí je to klíčové životní rozhodnutí a často jejich největší investice. Zprávy o dlouhodobé nabídce nemovitosti mohou odradit až polovinu potenciálních kupců. Tohle je něco, co ví každý zkušený realitní agent.

Přeceněná nemovitost trvá na trhu déle. Prodloužený prodejní proces může vyčerpat prodávajícího. Někdy stačí jediná nabídka s výraznou slevou od kupujícího a vyčerpaný prodávající slevu udělí, jen aby mohl prodej ukončit.

Stanovení správné ceny nemovitosti: Klíč k úspěchu 

Stanovení příliš nízké ceny pro vaši nemovitost může rychle přilákat zájemce. Toto často vychází z nedostatečného sledování realitního trhu či opírání se o historické ceny.

Takový přístup může vést k prodeji nemovitosti za méně, než je její skutečná hodnota. Někdy se prodávající rozhodnou zvyšovat cenu poté, co zjistí vysoký zájem, což může vyvolat frustraci mezi potenciálními kupci, kteří mohou považovat tuto taktiku za neseriózní, zejména pokud o takových záměrech nebyli předem informováni.

V takových situacích se prodávající často ocitají pod tlakem a stresujícími situacemi. Možným řešením může být oznámení ukončení prodeje, krátká pauza a pozdější znovuvypsání nemovitosti za správnou cenu. Avšak tento přístup může být časově náročný a ne všichni si mohou dovolit tento luxus.

Z tohoto důvodu je nezbytné stanovit správnou prodejní cenu hned od začátku.

Chcete se vyvarovat chyb při stanovení ceny vaší nemovitosti?

Zjistěte tržní hodnotu své nemovitosti! Odhad hodnoty pro vlastníky nemovitostí je nyní zdarma.

Upozornění: Bezplatný odhad tržní ceny vám nabídne orientační přehled, avšak může obsahovat nepřesnosti. Pro detailní a přesné vyčíslení je nutná osobní prohlídka nemovitosti, kde hodnotíme aktuální stav, výhody, nevýhody a potenciál vašeho domova či bytu. Za detailní odhad může být účtován poplatek v závislosti na složitosti. Konkrétní informace vám poskytne váš makléř. Nicméně náš orientační odhad vám dodá klíčové údaje pro vaše další kroky.