Na co si dát pozor při koupi pozemku.

04.09.2023

V tomto článku se podrobně zaměříme na klíčové faktory, které byste měli mít na paměti při koupi pozemku.

Při koupi nemovitosti, jako je byt nebo dům, většina z nás ví, na co se ptát. Ale co když se jedná o koupi pozemku? Mnoho kupujících často podceňuje důležitost řádného pátrání před uzavřením dohody. Abychom vám v tom pomohli, sestavili jsme přehled otázek, na které byste se měli ptát při koupi pozemku.

 1. Jaký je účel pozemku v územním plánu? Než zakoupíte pozemek, zjistěte, zda je veden jako stavební či zemědělský. Existují různé typy pozemků, jako jsou stavební parcely, zemědělské pozemky nebo rekreační pozemky. Ujasněte si, pro jaký účel chcete pozemek využít a zda je daný pozemek vhodný pro vámi zamýšlený účel. Toto vám může omezit nebo rozšířit možnosti využití.

 2. Existují na pozemku nějaká omezující práva? Je důležité vědět, zda na pozemku neexistuje právo průchodu pro sousedy či jiné omezení. Před koupí pozemku se ujistěte, že máte veškeré potřebné právní dokumenty, jako jsou výpis z katastru nemovitostí, územní plán a další povolení.

 3. Jaká je dostupnost inženýrských sítí? Zjistěte, zda je pozemek napojen na veřejnou vodovodní a kanalizační síť, elektřinu či plyn. Ujistěte se, že pozemek má přístup k veřejným službám, jako jsou voda, elektřina, plyn a kanalizace. Pokud ne, zjistěte, jak nákladné by bylo tyto služby zavést.

 4. Jaký je terén a kvalita půdy? Je dobré vědět, zda nebude nutná větší úprava pozemku pro výstavbu, nebo zda půda není kontaminována. Před koupí pozemku byste si měli zjistit, zda je pozemek vhodný pro stavbu a zda nejsou přítomny problémy, jako jsou nestabilní svahy, záplavové oblasti nebo znečištění.

 5. Existuje pro pozemek geometrický plán? Tento plán vám poskytne přesné rozměry a hranice pozemku.

 6. Jsou v oblasti plánovány nějaké veřejné stavby? Zjistěte, zda v blízkosti nebude v budoucnu například dálnice nebo průmyslová zóna.

 7. Jaká je dopravní dostupnost? Orientujte se na vzdálenost od veřejné dopravy, hlavních silnic či dálnic. Lokalita je jedním z nejdůležitějších faktorů při koupi pozemku. Zvažte, zda je místo vhodné pro vaše potřeby, jak daleko je od občanské vybavenosti, jaká je dostupnost dopravy a jaké jsou plány pro budoucí rozvoj lokality. Také si zjistěte, zda v oblasti nejsou žádné omezení týkající se staveb nebo rozvoje.

 8. Jaké jsou průměrné ceny pozemků v dané lokalitě? Porovnání cen vám pomůže určit, zda je cena pozemku adekvátní.

 9. Existují na pozemku nějaké právní závady? Doporučuje se prověřit pozemek v katastru nemovitostí, zda na něm nejsou žádné zástavy či exekuce. Důkladně si prostudujte vlastnický list a zkontrolujte, zda neexistují žádné zástavy nebo exekuce, které by mohly komplikovat transakci.

 10. Jaký je postoj místních obyvatel k novým výstavbám? Může se stát, že místní komunita nemá zájem o další výstavbu a vaše plány tak mohou narazit na nesouhlas.

Klíčová otázka "na co se ptát při koupi pozemku" nemá jednoduchou odpověď. Je řadou konkrétních otázek, které by vám měly pomoci odhalit všechny aspekty pozemku, který máte zájem koupit. Pamatujte, že důkladná příprava a řádné prověření vás může uchránit před nepříjemnými překvapeními a finančními ztrátami.

Je důležité dát si pozor na několik klíčových aspektů, které mohou ovlivnit vaši spokojenost s nákupem a hodnotu investice. Zde je několik dalších tipů, na co si dát pozor při koupi pozemku:
 • Kromě ceny pozemku je důležité zohlednit i další finanční aspekty, jako jsou daně z nemovitostí, úroky z hypotéky nebo možné příspěvky na komunální vybavení. Před koupí pozemku si tedy udělejte podrobný finanční plán a zvažte veškeré náklady.


 • Při koupi pozemku je důležité důkladně si přečíst smlouvu o koupi a prodělat proces se zkušeným právníkem. Ujistěte se, že rozumíte veškerým podmínkám a povinnostem, které smlouva stanovuje.

Řešíte koupi pozemku? Chcete vědět na co si dát při koupi pozemku pozor?Kontaktujte mě

Telefonní číslo:

+420 774 12 24 12

E-mail:

josef@hutera.cz

Pokud potřebujete jakoukoli pomoc týkající se nemovitostí, neváhejte mě kontaktovat.

Jmenuji se Pepa Hutera a s profesionálním přístupem a úctou ke klientům pracuji v oblasti realit od roku 2013. Baví mě to a snažím se svou práci odvádět na špičkové úrovni. Využívám nejmodernější technologie, jako jsou video prohlídky, profesionální fotografie a Home Staging, abych dosáhl jediného cíle: prodat vaši nemovitost za nejvyšší možnou cenu, aby jste byli naprosto spokojeni.

Tyto stránky jsem vytvořil proto, abych ukázal, že když dva lidé dělají totéž, nemusí to být výsledkově stejné. Rozdíl mezi realitními makléři je velmi zřejmý. Proto jsem zde sepsal své tipy a články, aby Vám pomohly při rozhodování, ať již prodeje nebo nákupu nemovitosti.

Každý prodej nemovitosti skrývá lidský příběh a to by se nikdy nemělo podceňovat. Proto si dávám záležet na každé práci, kterou odvádím, a dbám na své dobré jméno a pověst. Moje spokojení klienti jsou mé nejlepší reference.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám za pozornost. Pokud Vás zajímá cokoliv dalšího, neváhejte mě kontaktovat. Rád se s Vámi setkám a probereme Vaše požadavky u kávy.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového